Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji (ZRK) to baza zawsze aktualnych danych o różnych kwalifikacjach, których jakość jest gwarantowana przez państwo.
ZRK powstał po to, by każdy z nas mógł bardziej świadomie podejmować decyzje dotyczące zdobywania nowych kwalifikacji. Rejestr udostępnia szczegółowe informacje o różnych kwalifikacjach, m.in. wymagane dla wybranej kwalifikacji efekty uczenia się, oraz umożliwia porównywanie ich ze sobą. W ten sposób pokazuje, w jaki sposób można rozwijać swoje kompetencje, w jakich dziedzinach działalności są one przydatne, jak można wiarygodnie udokumentować swoje przygotowanie do podejmowania pewnych działań i przyjmowania odpowiedzialności za ich jakość.
Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) to wprowadzony na mocy ustawy z dnia 22 grudnia 2015 roku zbiór zasad oraz procedur regulujących działanie różnych instytucji związanych z nadawaniem kwalifikacji i zapewnianiem ich jakości. Wszystkie kwalifikacje włączone do ZSK są wpisywane do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (ZRK).
Jakość kwalifikacji zgromadzonych w ZRK gwarantuje przejrzysty proces nadawania kwalifikacji przez uprawnione do tego podmioty. Wszystkie kwalifikacje w ZRK są nadawane na podstawie pozytywnego wyniku walidacji (czyli sprawdzeniu, że określone efekty uczenia się faktycznie zostały osiągnięte).
Kwalifikacja cząstkowa na poziomie pierwszym Polskiej Ramy Kwalifikacji i europejskich ram kwalifikacji.
Polska Rama Kwalifikacji (PRK) to układ odniesienia dla kwalifikacji nadawanych w Polsce. Ułatwia porównywanie ze sobą kwalifikacji nadawanych przez różne podmioty: szkoły, uczelnie, stowarzyszenia branżowe, firmy szkoleniowe i inne. W jaki sposób?
Każda kwalifikacja (w zależności od efektów uczenia się, których uzyskaniektóre potwierdza) ma przypisany poziom PRK (od 1 do 8). Kwalifikacje mające przypisany poziom 1 obejmują najwęższy i najprostszy zakres wymagań, te z poziomem 8 – najszerszy i najbardziej złożony, zaawansowany.
Dzięki przypisaniu poziomu PRK do wybranej kwalifikacji zakres i złożoność wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych niezbędnych do jej uzyskania stojących za daną kwalifikacją stają się łatwiejsze do zrozumienia także na europejskim rynku pracy. PRK –- podobnie jak Europejska Rama Kwalifikacji (ERK) – ma 8 poziomów. Jeśli dana kwalifikacja ma przypisany 2 poziom PRK, to spełnia jednocześnie wymagania ustalone dla 2 poziomu ERK. Za pomocą poziomu ERK szybko można określić, który z poziomów ramy kwalifikacji funkcjonującej w danym kraju jest właściwy dla danej kwalifikacji (np. poziom 3).
Jedna osoba może mieć wiele kwalifikacji o różnym poziomie PRK.
Po więcej informacji na temat Polskiej Ramy Kwalifikacji zapraszamy do poradnika użytkownika:
Znak informujący o poziomie PRK danej kwalifikacji znajduje się np. na świadectwach szkolnych, dyplomach ukończenia studiów, certyfikatach kwalifikacji wolnorynkowych/sektorowych
Kwalifikacje rzemieślnicze to kwalifikacje potwierdzone dyplomami mistrza i świadectwami czeladniczymi wydawanymi po przeprowadzeniu egzaminów w zawodach, o których mowa w art. 3 ust. 3a ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle, które zostały włączone do ZSK