Tomek jest nauczycielem w liceum. Pomaga uczniom na zajęciach z doradztwa zawodowego w łączeniu ich zainteresowań, pasji i talentów z tym, czym mogliby zajmować się zawodowo w przyszłości.
Na jednej z lekcji uczniowie zadali Tomkowi pytanie: „Co trzeba robić, żeby zajmować się drukiem 3D?”.
Tomek opowiedział uczniom, czym zajmuje się osoba, która zdobyła kwalifikację wolnorynkową „Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D”.
Następnie Tomek uzupełnił wypowiedź o to, gdzie może pracować osoba, która uzyskała tę kwalifikację.
Tomek wyjaśnił uczniom, co muszą wiedzieć i potrafić, żeby w przyszłości zdobyć tę kwalifikację.
Nauczyciel przedstawił również uczniom warunki, jakie musi spełniać osoba, która chciałaby sprawdzić swoje umiejętności.
W jaki sposób Tomek odszukał tę kwalifikację w ZRK? A czy Ty potrafisz znaleźć interesującą Cię kwalifikację w Rejestrze?
Ania jest pedagogiem w szkole podstawowej, w której prowadzi zajęcia z doradztwa zawodowego. Zależy jej, aby połączyć zainteresowania, pasje i talenty uczniów z tym, czym mogliby zajmować się zawodowo w przyszłości. Pomaga im także w świadomym wyborze szkoły ponadpodstawowej.
Na jednej z lekcji uczniowie zadali Ani następujące pytanie: „Interesujemy się komputerami i robotami. Chcielibyśmy w przyszłości programować roboty, które mogłyby robić wiele pożytecznego dla ludzi. Jaką szkołę powinniśmy wybrać?”.
Ania odpowiedziała im, że jeśli chcieliby zajmować się robotyką i programowaniem, mogą zdobyć kwalifikację „Technik robotyk”.
Opowiedziała także uczniom o wymaganych kwalifikacjach poprzedzających i wyjaśniła, że każda kwalifikacja branżowa pełna, czyli zawód, składa się z kwalifikacji cząstkowych.
Ponadto Ania przekazała uczniom, co muszą wiedzieć i potrafić, żeby w przyszłości zdobyć tę kwalifikację. Objaśniła to na przykładzie kwalifikacji cząstkowych składających się na zawód technik robotyk.
Ania przedstawiła również uczniom warunki, jakie musi spełniać osoba, która chciałaby sprawdzić swoje umiejętności.
W jaki sposób Ania odszukała tę kwalifikację w ZRK?
A czy Ty potrafisz znaleźć interesującą Cię kwalifikację w Rejestrze?